חשיבות המיקוד בתכונותיו ה"בטוחות" של גבר בתהליך הסינון לקשר רציני

אחד הבליינד-ספוטים הנפוצים בתהליך הסינון של נשים המחפשות גבר לקשר רציני הוא התמקדות יתר בתכונות אופיו הכלליות, ולא באלו הקשורות לרמת הביטחון הרגשי שהוא יוכל לספק.

אם ניקח, לדוגמא, את סעיף "אודות בן הזוג הרצוי" בכל אתר הכרויות, בארץ ובעולם, אנו נגלה תכונות קבועות החוזרות על עצמן כגון: חוש הומור, ביטחון עצמי, אדיבות/נדיבות, יוזמה, אופטימיות, חברותיות, כריזמטיות וכד'. גם בקליניקה אני שומע ממתאמנותיי רצונות דומים: "בא לי שהוא יהיה חכם, שנון, חתיך, מצחיק, גבוה, אסרטיבי, אתלטי" וכד'.

אין ספק שזה נהדר להיות בקשר עם גבר שיש לו את אחת או יותר מהתכונות הנ"ל, אך הפספוס הגדול כאן הוא שלרגע אין מיקוד בהגדרה, ותקשורת כלפי חוץ, של תכונות האופי (נקרא להן "הביטחוניות") שקובעות את מידת יכולתו בפועל, במאני-טיים הזוגי, לספק לאישה ולקשר ביטחון רגשי. בביטחון רגשי כוונתי לתחושת ביטחון פנימי בגוף, בבחינת "הכל בסדר" כי הקשר ישנו והוא יציב וממשיך להתקיים, גם בעתות קונפליקטים ומשברים. ביטחון כזה משרה שלווה, רוגע, נועם, אופטימיות, שמחה ואושר. בנוסף לכך, ביטחון זה מאפשר פריחה, יצירתיות, צמיחה, חגיגה ועוד שלל איכויות הקריטיות לשגשוגה של אישה (וגבר) ושל היחסים בהם אותה אישה נמצאת.

תכונותיו הבטוחות של גבר

אז באילו תכונות מדובר? עקבי, יציב, תקשורתי, פתוח (רגשית), הגון, מוסרי, נאמן, רגיש, קשוב, אמפתי, גמיש, מתמיד, אותנטי, מפותח (אישית), מטופל, מאוזן, בוגר (רגשית), סבלני, סובלני וככלל, בריא נפשית ספציפית בהקשר של יחסים , דהיינו מרפא/ריפא טראומות ופצעי היקשרות מיחסים עם הוריו, אחיו, אחיותיו ובנות זוג קודמות.

מחירי העדר ביטחון רגשי

מדוע אזי אי תשומת הלב לתכונות הביטחון מהווה פספוס רציני שעלול להוביל לבעיות קשות בהמשך? כי ביטחון רגשי הינו החמצן של הקשר עבור מרבית הנשים. אישה שמערכת העצבים שלה אינה בטוחה (safe), תתקשה מאוד לחוות את מלוא העונג והסיפוק שקשר רומנטי יכול להעניק. במקרים היותר "סבירים", העדר ביטחון רגשי מוביל לתסכול, כעס, מרירות, נוקשות, חוסר אמון, סגירות רגשית, סגירות מינית ועוד. במקרים קיצוניים העדר ביטחון מזין עלול לגרום אצלה לדכאונות, חרדות, התמוטטות עצבים ומחלות גוף/נפש. כמובן שיש הבדל בין אישה לאישה מבחינת הצורך "הכמותי" בביטחון, ומכאן שההמלצה שלי היא שככל שרמת הצורך יותר גבוהה, כך יש חשיבות יתרה לשים לב להימצאות/העדר תכונות הביטחון של גבר בשלבי החיזור והדייטינג המוקדמים.

איך עושים זאת

א. מודעות – הגדירי לעצמך עד כמה את זקוקה לביטחון מבחוץ. הצורך נגזר ממגוון פרמטרים, ובין השאר מדפוס ההיקשרות הרומנטי שלך. ככל שהדפוס יותר חרדתי-משתוקק ו/או נמנעd מאינטימיות, כך תזדקקי ליותר/מקסימום ביטחון.

ב. תקשורת – תקשרי בגלוי ובבהירות, בדייטים ובאתרי/אפליקציות הכרויות, שאת מחפשת תכונות ביטחוניות. הדגישי זאת עוד לפני התכונות הכלליות, כך שזה יופיע בראש הרשימה ו/או בתחילת השיחה. תקשרי זאת בנקבית למהדרין (כמו מלכה) והאסרטיביות הרכה שלך תקרב אותו, במקום להרחיק.

ג. בירור – הקפידי לברר ולשאול אותו לגבי יכולותיו הביטחוניות. לדוגמא, שאלי אותו איך הוא מתנהל במצבים בהם הוא מרוחק רגשית ו/או זקוק לספייס בקשר… ועד כמה הוא יודע לזהות מה הוא מרגיש בדיוק (=מפותח רגשית) ולתקשר זאת מראש/תוך כדי (=נותן ביטחון). עד כמה הוא יודע לקחת אחריות רגשית, לעומת להאשים את האישה במצבו (=לא נותן ביטחון) וכד'.

ד. סינון – אם כבר בהתחלה אינך מרגישה בטוחה דיה, ראי בזאת דגל אדום. שקלי לתת צ'אנס, אך בו בזמן היי כבר עם חצי רגל בחוץ. שימי לב שאינך נסחפת אחר תכונותיו הכלליות, מושכות ככל שיהיו, כשאין את ה"בייסיק" של מספר תכונות שקריטיות לך שמספקות ביטחון רגשי.

אם בא לך להפוך למאסטרית בתקשורת ויחסים עם גברים, בואי לריטריט זוגיות בקלות – תקשורת נשית חכמה (לנשים בלבד) בו אני מגלה לכן את כל הסודות מנקודת מבט גברית והניסיון הקליני שלי בעבודה עם גברים בחדרי חדרים. זה יהיה לך ממש כמו להיות פרפר על הקיר 😉

כמו כן, אם בא לך לחזק את מידת ביטחון הרגשי שלך – כך שזו תהיה תלויה פחות ופחות בתכונותיו והתנהגותו של המחזר/בן הזוג – מזמין אותך להצטרף לריטריט זוגיות בקלות – ריפוי דפוסי היקשרות (גברים ונשים יחד) שם אנו לומדים ומתרגלים את חיזוק הדפוס הבטוח, האורים ותומים של יחסים זוגיים בריאים.

ספרון "תגובה חכמה" לתקשורת נשית נבונה

אם בא לך להעמיק בחניכה למיומנויות תקשורת מיטביות, הזמיני לעצמך עותק של ספרון הדגל שלי "תגובה חכמה" שיסייע לך ליצור תגובות נבונות ליותר מ 50 מצבים נפוצים ונפיצים בהם את מופעלת רגשית מול גברים, כך שאת תחושי שלמה עם עצמך עוד לפני שקיבלת מהם את תגובתם (שסביר גם תפתיע אותך לטובה).

קריאה נוספת