אפליקציות הכרויות – איך למצוא שם באמת את מה שמחפשים

כשלקוחותיי הסינגלים מספרים לי – בתסכול המהול בייאוש – על החוויות שלהם באפליקציות הכרויות, אני מוצא את עצמי מזועזע עמוקות. המחשבות על ההזיה והזוועות המתרחשות על בסיס יומיומי בזירת הדייטינג און-ליין, בארץ ובעולם, ממשיכות ללוות אותי לעתים שעות, ימים ושבועות אחרי. במאמר זה אני רוצה פרספקטיבה חשובה על המצב, לצד עקרון מרכזי מנחה ופרקטיקות נגזרות להגשמת הצרכים הרומנטיים שלכם באפליקציות ואתרי הכרויות – בין אם זה מציאת אהבה, חיבור אינטימי ו/או קשר משמעותי.

אפליקציית הכרויות

הבעיות הנפוצות בכל אפליקציית הכרויות

תנודות רגשיות לא בריאות

טינדר או באמבל, אוקי קיופיד או הינג', אלפא או לואה… לאן שלא תלכו, חינם או בתשלום, מהנייד או מהמחשב, ביום או בלילה… כמות לא מבוטלת של בעיות מובנות (built in) תעכיר בקביעות את החוויה שלכם שם. לא אחדש לכם אם אזכיר בעיות כמו תחושת השפע המדומה, הפער בין הפרופיל (השקרי לעתים, אך גם כשלא) לאדם הממשי כשמתיישבים מולו/ה בדייט, השטחיות של הכרות מבוססת תמונות ועוד ועוד – כל אלו יוצרים יחד תמהיל קשוח של עליות ומורדות (ups & downs) רגשיים: אמונה, אופטימיות, התרגשות, ציפייה, ריגוש, תקווה… ואז מתח, חשש, דחייה, תסכול, עצבים, כעס, מרמור, אכזבה וייאוש.

התמכרות לא מודעת

מה שתיארתי לעיל ממכר ומסוכן ביותר. מדוע? כי יש כאן רכיבים רבים, אחד לאחד למעשה, כמו אלו שמייצרים התמכרות להימורים, למשל. יש סיכוי מסוים אך מאוד קטן "לנצח" (ע"ע סיפורי הזוגות שנישאו אחרי שהכירו באפליקציה), אך מאחר וזה קורה באופן בלתי צפוי ולא ניתן לחיזוי, המוח החמוד שלנו (חמלה וכפרה עליו) נשאר תקוע בציפייה ובתקווה שהנה "עוד רגע זה מגיע", כשבינתיים רוב הזמן מצטברים הפסדים ומכאובים – כמויות פסיכיות של דחייה, גוסטינג, האשמות, חוסר כבוד (הגובל באכזריות), חציית גבולות (דיק-פיק) ועוד ועוד.

רושם מוטעה ופסילה שגויה

ואז, בדיוק כשם שהמכורים להימורים הופכים עם הזמן להיות אדג'יים (edgy) בהתנהגותם ואופיים כלפי הסובבים, גם אלו שמבלים זמן ניכר באפליקציות הכרויות הופכים להיות עצבניים, טעונים (על בני המין השני), ממורמרים, נוירוטיים וזעפנים, כמו גם קטני אמונה ואובדי ועצות לגבי איך לצאת מהגיהנום הזה של אפליקציית הכרויות שהבטיחה אהבה, אך ריסקה את נפשנו לגזרים. מצב רגשי זה מערער אותנו, יוצר רושם מטעה על פרטנרים פוטנציאליים וגורם לנו לפסול לעתים אנשים שדווקא מתאימים לנו.

הפתרון: משמעת ברזל

אם הייתי צריך לבחור עקרון אחד מבין שלל העקרונות והכלים שיש להתמודדות עם המצב הבעייתי הזה של חיפוש אהבה און-ליין, אליו נקלענו בעל כורחנו במאה ה 21, הייתי בוחר במשמעת ברזל. משמעת מהסוג שיש לחיילי יחידות מובחרות, נזירי זן או אתלטים אולימפיים.

דוגמאות למשמעת כזו באפליקצית הכרויות יהיו בעיקר גבולות איתנים, לעצמנו ולאחרים:

הגבלת פרק הזמן היומי של הימצאותכם באפליקציה (30-45 דקות גג)
הגבלת כמות הפרופילים החדשים בהם תצפו ביום (10-15 זה די והותר)
הגבלת כמות השיחות ביום אחד עם מישהו/י חדש/ה (2 זה די והותר)
מענה לפרופילים חשודים (ללא תמונות, מעט טקסט, שמות הזויים וכו') רק לאחר בקשה (אסרטיבית נעימה) לקבל מידע נוסף כגון תמונות עדכניות, סיבה להיותו של הפרופיל כזה וכו', או
אי מענה לפרופילים חשודים
קיום שיחת וידאו לפני תיאום דייט – במיוחד כשיש אינטואיציה לגבי קיומו של פער בין ההבטחה של הפרופיל/אדם למציאות שתכף תתגלה


באמצעות משמעת ברזל, תוכלו לתת קונטרה למגוון הכוחות השליליים (שלא בשליטתכם) שפועלים עליכם מכל הכיוונים באתרי ואפליקציות הכרויות. משמעת הברזל תגן עליכם בפני טלטלות ופגיעות רגשיות מיותרות, תביא לפתחכם אנשים איכותיים ותגביר את הסיכוי למצוא בדיוק את מה שאתם מחפשים.

אם אינכם רוצים, יכולים או מצליחים לאורך זמן להתמיד במשמעת כזו, מותר לכם, אתם אנושיים. רק אנא מכם, צאו מהמרחבים הללו וחפשו את הנשמה התאומה שלכם בדרכים אחרות. תעצומות הנפש הנדרשות להשתמש באופן "רגיל" ולא מותאם באפליקציות, דהיינו:

  • להכיל את התקריות ההזויות (וה"הזויים/ות" כפי שרבים לצערי נאלצים לקרוא לחלק מהאנשים שם)…
  • לקום מהקרשים אחרי אינספור "נפילות" (הברזות, היעלמויות, דייטים מאכזבים וכו')…
  • להתפלל לנס חנוכה (סיכוי זעיר) להכיר את האחד/ת
  • להתגבר על שלל תופעות קשוחות אחרות…

    אינם שווים, לעניות דעתי, את מחיר הכאב הגובר מיום ליום ואת השחיקה והתשישות הנפשית המגיעים לבסוף. שמרו על עצמכם, במטותא.

נשארתם בכל זאת באפליקציה? נחושים למצוא אהבה?! מהמם, ישר כוח! הבה נהפוך את הלימון ללימונדה. ספר פלירטוטיישן (לגברים) והספר תגובה חכמה (לנשים) יעזרו לכם לתקשר בצורה אפקטיבית, מושכת ועוצמתית, כך שתוכלו להנות מחיי דייטינג מוצלחים יותר.

במאמר "איך להניע שיחה שנתקעה" אני מציע פתרון לבעיית התקיעות, הוואקום, אי הזרימה שרבים מתחרפנים ממנה – מצב בו, למשל, נוצרה התאמה בין פרופילים (לייק הדדי וכו'), אך אף צד אינו יוזם/ת ואינו פונה לשני/יה… ו/או לחילופין, מצב בו החלה התכתבות ואז נפסקה, ושוב אף אחד אינו מרים/ה את הכפפה.

ספרון "תגובה חכמה" לתקשורת נשית נבונה

אם בא לך להעמיק בחניכה למיומנויות תקשורת מיטביות, הזמיני לעצמך עותק של ספרון הדגל שלי "תגובה חכמה" שיסייע לך ליצור תגובות נבונות ליותר מ 50 מצבים נפוצים ונפיצים בהם את מופעלת רגשית מול גברים, כך שאת תחושי שלמה עם עצמך עוד לפני שקיבלת מהם את תגובתם (שסביר גם תפתיע אותך לטובה).

פלירטוטיישן - הספר שישנה לך את החיים

אם בא לך להעמיק בחניכה למיומנויות תקשורת מיטביות, הזמן לעצמך עותק של ספר הדגל שלי לגברים "פלירטוטיישן" שיסייע לך ליצור תגובות מדליקות ומרגשות במגוון מצבים נפוצים עם נשים, ואתה תחווה נהנה עוד לפני שקיבלת מהן תגובה (שסביר גם תפתיע אותך לטובה)

קריאה נוספת

ה"אמ-אמא" של נושאי שיחה – איך להניע שיחה שנתקעה

אז יש לכם מאטץ', לייק הדדי, הידד! התרגשות קלה מרחפת לה באוויר… ניחוח של מסתורין… שביב של תקווה… אולי הפעם זו תהיה אהבה?!לחילופין, כבר התחלתם להתכתב… זה מרגיש נחמד, משעשע ונעים… יש חיבור בסיסי ואפילו חשק לעוד… הרבה נושאי שיחה… ואז דעיכה. שתיקה. של ימים, או שעות. אף אחד/ת לא מרים/ה שוב ת'כפפה.

להמשך קריאה »