החרדתית והנמנע – הסיפור של אדם וחווה

אחרי חמש שנות זוגיות לא פשוטה, ואפילו שאדם הסכים להתחתן איתה (בלחץ מצידה), חווה ידעה מיד שהיא עשתה טעות. הוא קנה לה טבעת מעפנה ממש, הטקס והאירוע כולו היו שליש כוח וירח הדבש ברומא… איך נאמר זאת בעדינות… גיהנום?

הוא התלונן שוב ושוב על השירות במלון ובמסעדות, הפך כל דבר קטן לבעיה והתחרפן כשחווה טעתה בניווט לאיזה יעד. כשהוא העלה את קולו, ואף קילל אותה, חווה הבינה שאין ביכולתה לשנותו. כשהם חזרו למלון ומשפחתה שאלה בטלפון לגבי ירח הדבש, לא היה לה האומץ לומר להם את האמת. "היה נחמד" היא מלמלה בקול חלש, ואחרי שניתקה, ישבה דקות ארוכות בוכיה ושפופה.

איך לזהות גבר נרקיסיסט ונמנע

קפצנו קצת קדימה, ברם. הבה נגלה איך כל זה התחיל, והאם היו דגלים אדומים.

דייט לא אינטימי – הדייט הראשון שלהם היה בפאב בו שהו באותו זמן חבריו של אדם לכבוד יומולדת של אחד מהם. הוא לא אמר זאת מראש לחווה, והיא חשה די לא בנוח בסיטואציה. היא החליטה להבליג ולא לומר על כך דבר (טעות), בהניחה שזו הייתה אי הבנה.

אי הכרה פומבית בקשר – כמה שבועות לאחר מכן, כשהם כבר ממש יוצאים קבוע ושוכבים, היא החליטה להפתיע אותו באימון הכדורסל שלו לקראת איזו תחרות חשובה. לא רק שהוא לא הודה לה על התמיכה, אלא התעלם ממנה ליד חבריו לקבוצה. כשהיא התעמתה איתו על כך (נהדר), הוא אמר שלא היה רוצה שאחרים יחשבו שהם זוג. חווה זעמה ומיררה בבכי, אך הוא מיהר לנחם אותה בחיבוקים, נשיקות ומילות אהבה עד שנרגעה – כדרכו הנפוצה של נרקיסיסט ונמנע.

השוואה לאקסית – כמה חודשים לאחר מכן, הוא הציע לה לעבור לגור יחד איתו בדירתו החדשה. חווה הסכימה, אך זה לא היה כה ורוד כפי שזה נשמע. היא מצאה את עצמה בדמעות כמעט על בסיס יומי – כי הוא לא הפסיק להשוות אותה ואת התנהגויותיה בבית לאקסית שלו (איתה עדיין שמר על קשר, פה ושם). חווה חשה מוקטנת, מושפלת ולא בטוחה, ונאלצה לעבוד קשה בלהזכיר לעצמה כמה היא איכותית ושווה.

התעלמות מצרכים ובקשות – חווה ניסתה לדבר איתו כמה וכמה פעמים (נהדר) על כמה פוגעני הוא יכול להיות, אך לשווא. הוא נראה בעיניה כעת די נכה רגשית. חווה הפצירה בעצמה שהיא צריכה לעזוב אותו, אך לא היה לה האומץ – מה גם שהוא אמר לה כל הזמן כמה אוהב אותה… והיא נתנה לו לשכנעה שהם צריכים להיות ביחד.

גבר נרקיסיסט – האשליה שבוקר בהיר אחד הוא ישתנה

במקביל, חווה שכנעה את עצמה שזו לא אשמתו כי הוא גדל ללא דוגמא של יחסים בריאים (אביו היה שתלטני מאוד כלפי אימו). היא קצת ריחמה עליו, ובסתר ליבה קיוותה וציפתה (טעות) שאיכשהו הוא ישתנה. נכון, מה שקרה לו בילדות אינו אשמתו, אך מה שקורה לו בבגרות לגמרי באחריותו – יחי ההבדל.

גבר שאינו לוקח אחריות על דפוסי יחסיו הרעילים, לא ישתנה פתאום – גם אם הוא מצהיר על הרצון בכך עשרות פעמים. אז מה תהיה לקיחת אחריות אמיתית, לדוגמא? הליכה לטיפול רגשי, לימודי זוגיות מיטיבה (בסדנאות, הרצאות, ספרים וכו'). כוונותיו הטובות ואהבתו (האותנטית וטוטאלית) אינם מספיקים.

סוף מר אך טוב

אחרי 5 שנות גיהנום כאמור, חווה הגיעה לנקודת ייאוש. במקום לקוות שישתנה, היא כבר קיוותה בסתר ליבה שיתאהב באחרת ו… יעזוב. לשמחתנו, ולטובתם הנעלה ביותר, אדם שחרר היאחזות כשאמר לחווה שבפעם הבאה שהיא תבקש גט, הוא כבר לא ישכנע אותה להישאר כהרגלו. ואכן, כשהגיע עוד רגע בלתי נסבל, חוותה ביקשה לסיים את הקשר והוא הסכים. הם נשארו בקשר חברי (במינונים נמוכים), וכעבור כחצי שנה חווה מצאה בן זוג חדש, הפוך לגמרי מאדם, עמו בנתה יחסים בריאים ומתוקנים.

לסיכום, זכרי: בדיוק כמו עם מניות בבורסה, האמנות היא לא רק מתי לקנות אלא גם מתי לצאת. במקרים של גבר נרקיסיסט ונמנע שאינו מטפל בעצמו, שעה אחת קודם יפה יותר כמועד יציאה.

אם בא לך לפתח את המסוגלות והיכולת הלכה למעשה לזהות גבר נרקיסיסט ונמנע, להימנע מלכתחילה מקשר רעיל איתו ו/או לצאת ממנו בזמן ו/או להגיע במקום לקשר בריא ומיטיב, הצטרפי אלינו לריטריט "זוגיות בקלות – ריפוי דפוסי היקשרות" שיעשה לך את החיים הרבה יותר קלים – הן בחיזור והן ביחסים.  

המניפסט של תקשורת זוגית בריאה

לא מצליחים לדבר? חווים קצר בתקשורת? המריבות חוזרות על עצמן?
מתוסכלים מהתנהגות בן/בת הזוג, וחשים לא מובנים על ידו/ה?
מדברים על בעיות, אך לא ממש פותרים אותן?
לא מצליחים לחזור לרמת קירבה רצויה, זמן רב אחרי ששיחה מתוחה הסתיימה? יש לי פתרון כייפי בשבילכם – המניפסט!

ספרון "תגובה חכמה" לתקשורת נשית נבונה

אם בא לך להעמיק בחניכה למיומנויות תקשורת מיטביות, הזמיני לעצמך עותק של ספרון הדגל שלי "תגובה חכמה" שיסייע לך ליצור תגובות נבונות ליותר מ 50 מצבים נפוצים ונפיצים בהם את מופעלת רגשית מול גברים, כך שאת תחושי שלמה עם עצמך עוד לפני שקיבלת מהם את תגובתם (שסביר גם תפתיע אותך לטובה).

קריאה נוספת