מתי גבר נקשר רגשית

האם ועד כמה גבר שמתנהג בצורה ילדותית, או כנער מתבגר, מושך אותך? גבר שאינו מטופח, נניח, ומתלבש ברישול ובכך מזכיר לך את הפאנקיסט מעשן הבאנגים מהתיכון, שעושה גראפיטי על קירות ביה"ס בעודו לבוש חולצת מטאליקה…

או גבר שנסגר ונאטם כשהוא מופעל, ובהפגנתיות עושה לך "רגשי" בדיוק כמו ילד שלא קנו לו את הארטיק שרצה ומכאן הוא פוצח בדרמה קפריזית באמצע הממדיון…

נדמה לי שהתשובה ברורה: זה טרן-אוף* רציני. אישה בוגרת רוצה ונמשכת לגבר בוגר. בוגר רגשית. אממה ובדומה לגבר, לא תמיד אישה שבוגרת בגיל מתנהגת בצורה בוגרת רגשית, והדבר יוצר בעיות עצומות בחיזור וביחסים. גבר נקשר רגשית ומתחייב לאישה בוגרת, ולא לילדה-נערה.

*סייג קל: אולי התנהגויות כאלו מושכות את הילדה/הנערה הפנימית שבך (דאז או היום), אך בטח לא את האישה הבוגרת.

סוגי בגרות רגשית

לכולנו שלוש רמות בגרות רגשית: ילדית (או: ילדותית), נערית ובוגרת.

1. הרמה הילדית (ילד/ה) מאופיינת במערכת רגשית לא מפותחת. לדוגמא, אי המסוגלות להרגיש אמפתיה לאחר (רק אני חשוב ובמרכז) או אי המסוגלות להרגיש רגשות "סותרים" בו בזמן (כעס ואהבה לאחר).

2. הרמה הנערית (נער/ה) מעט יותר מפותחת, אך עדיין לוקה בחסר כי כל כולה שיקולי עלות-תועלת (אם אני אעשה כך, ייצא לי מזה כך). גיל ההתבגרות מאופיין בהתנהגויות "עסקניות" – מו"מ נצחי בניסיון למקסם אינטרס אישי מול הזולת (הורים, מורים וכו').

3. הרמה הבוגרת (גבר/אישה) היא פסגת הפסגות ומאופיינת בהתנהגות ערכית נאותה שמהווה מטרה בפני עצמה. אדם בוגר אומר אמת, למשל, פשוט כי זה הדבר הנכון לעשות – גם אם יהיו לכך השלכות לא נעימות (לו או לאחר). אדם בוגר מציב גבולות (לו ולאחרים) פשוט כי זה הדבר הנכון לעשות. מתבגר או ילד, לעומת זאת, חושש מאיך האחר יגיב להצבת גבולות ו/או מהשלכות לא רצויות אחרות. אי הרצון לחוות כאב מכניע אותו והוא מוותר על ערכיו (=על עצמו).

מאפייני בגרות רגשית


הנה כמה ממאפייני בגרות רגשית מקסימלית:

  • הערכה עצמית מבפנים (ללא צורך באישור) ובו בזמן צנועה (ולא נרקיסיסטית)
  • אותנטיות וכנות רדיקלית
  • חשיפת פגיעות (Vulnerability)
  • הצבת גבולות לאחר (במיוחד כשלא נוח ויש חשש ש"ייפגע")
    ועוד ועוד…

הסיבה שאני כותב לך על זה היא כדי להזמינך להביט (ביושרה) במראה, ולבחון איך את מגיבה כשמאמן הדייטינג שלך או אחרים מפצירים לך להיות (בתקשורת עם גבר) אמיצה, חשופה ופגיעה (עוד לפני שחשה בטוחה), כנה רדיקלית, מציבת גבולות ועוד ועוד?

סוגי תגובה כשיקוף של רמת הבגרות


1. יש מחאה וביטול (ילדותי): "מה פתאום, אין מצב! אני זה אני, ימות העולם". שירצה אותי כמו שאני. לא מוכנה לרפלקציה עצמית או להשתנות. שהוא ישתנה".

2. יש עיסוק (נערי) בתוצאה שתתקבל: "אם אהיה כנה.. הוא ידחה אותי! לא רוצה". "אם אציב גבול.. הוא ייעלב! (=יכעס עלי/ידחה אותי). לא רוצה". "אם אחשוף פגיעות, הוא יצחק עלי. לא רוצה".

3. יש מיקוד (בוגר) בלעשות את הדבר (הלא נוח) הנכון: "אומר לו את האמת המלאה. אם ייכאב לו, אהיה אמפתית ולא אשפוט. אגיד סליחה, אך אתעקש שלא הייתה כוונה לפגוע, אלא שהייתי נאמנה לאמת שלי". או: "אחשוף משהו לא נוח עלי, כדי ליצור חיבור, עומק ואינטימיות. אם זה ידחה אותו, כפרה. Let it be. לא כל אחד ירצה אותי. זה טבעי".

במרחק הנכון – מדע ההתקרבות לגברים


עוד סיבה שאני כותב לך על זה היא כי ריקוד החיזור עם גבר, דהיינו כל שלבי התקשורת הראשונית והדייטים, הוא לא רק שדה פרחים כייפי ומרהיב, אלא גם שדה מלא קוצים ומוקשים. ובשדה הזה יש מלא צמתים קריטיות שבהם תגובותייך והתנהגויותייך מולו יכולות להיות…
ניחשת נכון: ילדותיות / נעריות / בוגרות.

כשאישה בוגרת, שזו את, מתנהגת כילדה/נערה (ולא במקום הנכון, בו זה יכול אולי לצאת מפתה ומדליק..) הוא די נרתע, נסגר ומאבד עניין. אם בא לך לגלות מהן הצמתים האלה ומהן ההתהנגויות הכי בוגרות בכל צומת, הצטרפי אלי לקורס ניחוח מלכה או לליווי אישי ממוקד.

ספרון "תגובה חכמה" לתקשורת נשית נבונה

אם בא לך להעמיק בחניכה למיומנויות תקשורת מיטביות, הזמיני לעצמך עותק של ספרון הדגל שלי "תגובה חכמה" שיסייע לך ליצור תגובות נבונות ליותר מ 50 מצבים נפוצים ונפיצים בהם את מופעלת רגשית מול גברים, כך שאת תחושי שלמה עם עצמך עוד לפני שקיבלת מהם את תגובתם (שסביר גם תפתיע אותך לטובה).

קריאה נוספת

למה גברים עושים סקסטינג מוקדם מדי

סוגיית הסקסטינג סטייל "מה את לובשת עכשיו?" כמשפט שני בטינדר, או גרוע מזה, שילוח דיק-פיק, היא תופעה ידועה לשמצה שלצער כולנו לא הולכת להיעלם בקרוב מהעולם. מדוע לעזאזל, אם הוא עושה רושם של "בחור טוב", גם הוא נופל בזה?!

להמשך קריאה »