מטראומה להחלמה – סיפורו של השחקן והאגדה וויל סמית'

פחד

כך בחר לקרוא וויל סמית' לפרק הראשון בספרו האוטוביוגרפי (הנהדר) "WILL".

זריעת פחד הייתה (ועדיין) לטקטיקת הורות נפוצה בקהילה השחורה בזמנו, ואביו של וויל – ששירת שנתיים בצבא ארה"ב והיה חובב אלכוהול – נהג בבית ביד מאוד מיליטנטית, במיוחד כששתה.

"הפחד התמידי חידד את מידת רגישותי לכל פרט ורגש בסביבה" כותב וויל. הוא הריח כעס מקילומטרים, וזיהה עצב או תסכול ברמות שילדים אחרים לא היו קרובים לה – כי זה נתן לו תחושת ביטחון. הוא למד לפענח את מצב רוחו של אביו לפי המקצב והאינטנסיביות של רשרוש המפתחות בידיו.

מכה

אזהרת טריגר: אלימות במשפחה.

יום אחד, האב השיכור הרים יד על אמו של וויל. זו הייתה סצנה קשה: הוא הכה אותה כמה פעמים עד שהיא התמוטטה, אל מול עיני הילדים. "כל אחד מאיתנו פחד מאוד, אך כל אחד מאיתנו הגיב אחרת לאלימות שלו – בדרכים שיגדירו למי נהפוך ומי נהיה לשארית חיינו".

FIGHT – האח הצעיר הארי, אפילו שהיה רק בן 6, ניסה להתערב ולהגן על אמו, וקיבל על הדרך מכות גם כן. זה חישל אותו ופיתח אצלו את היכולת להכיל כאב ברמת סיבולת גבוהה. בדומה לאימו החזקה (שלימים עזבה את הבית), המוטו שלו כלפי אביו היה "אתה יכול להכות אותי, אך זה לא יפגע בי" או "אתה תצטרך להרוג אותי כדי שאני אפסיק לצעוק עליך".

FLIGHT – האחות הצעירה אלן, בת 6 גם כן, ברחה להסתתר בחדר השינה, שם התעטפה בשמיכה וכיסתה את אוזניה. זה זיכה אותה בבוז, לגלוג והשפלות מאביה כשעבר ליד חדרה ("על מה לעזאזל את בוכה שם?!").

FREEZE/FAWN – וויל, לעומת זאת, נשאר לחזות בסצנה בעודו משותק מפחד (תגובת קיפאון) ועם הזמן הפך למתנחמד ומרצה (תגובת חנופה). הוא רצה בכל ליבו שהכל יהיה קליל, זורם ומצחיק, ובכך הפך לליצן המשפחה.

דרך הפגנת רוח שטות, שעשוע ושיתוף פעולה עם גחמות אביו, הוא למד להצחיק אותו (ואת כולם) ובכך להשקיט את רוחו. הביצועים והכישרון שלו – שלימים הפכו אותו לאגדת היפ-הופ וכוכב קולנוע – נוצרו כמנגנון הישרדות.

מאשמה ליצירה

וויל הצעיר פירש (בטעות, כיאה לילד) את אלימות אביו כמתרחשת באשמתו. "לו רק יכולתי לשמח את אבי יותר. לו רק יכולתי להצליח לפעול ברגע האמת ולהגן על אמי. הייתי צריך לשמור על שלום המשפחה" הוא חשב לעצמו, ונתקף אשמה עזה.

למזלנו ושמחתנו, כדי לנתב את תשומת הלב של כולם מהכיעור והגועל ליופי ולזוהר, נוצר בו דחף אובססיבי ליצור הומור, שירה, קומדיה, דאחקות ושמחה – די להיזכר בסיטקום האגדי "הנסיך המדליק מבל-אייר" בו אנו רואים את יכולות העל שלו להשתטות.  

ברם ולצערנו, לא תמיד הכאב מתפתח ליצירה והצלחה. אצל רבים, התגובה לטראומת היחסים שהתרחשה במשפחה מתקבעת כדפוס תקשורת ו/או התנהגות המחבלים לאדם במגוון תחומי חייו – בעבודה, בבריאות וכמובן במערכות יחסים חבריות ורומנטיות (ראו לדוגמא ההרצאות המחבלת בקשר או החרדתית והנמנע).

מאוטומט לבחירה

אחת הדרכים המועילות ביותר לרפא טראומה, היא להשיב לאדם הנפגע את יכולת הבחירה שלא הייתה בילדות. זו הסיבה שבסשן אימון, לעתים אחד או שניים בלבד, אני עוזר ללקוחותיי לזהות ולפענח במדויק היכן ואיך המנגנון ההישרדותי (שאומץ דאז) עדיין אוחז בהם בדייטינג, אינטימיות או קשר, ומהי הבחירה החדשה שהם יכולים לקחת היום, בהווה. רבים אינם מודעים, או יודעים בערך, אך ידיעה בהירה הכרחית להשבת חופש הבחירה, שינוי הדפוס/ים והחלמה.

פענוח כזה מפיל גם אסימונים, סוגר מעגלים ומביא איתו קבלה, נחת והשלמה. אלכימיה משמעותית מתרחשת – האדם כמו שומט את מנהגיו החבלניים שמונעים ממנו זוגיות (או משאירים אותו בלופים של זוגיות רעילה), וממש כמו וויל סמית' מעורר ההשראה, הופך לדמוי אמן שיוצר לעצמו מציאות הרמונית רומנטית חדשה.

אימון ניסיון בהטבה

אם טרם התנסיתם באימון אישי איתי, בפי הצעה: פענוח דפוס חבלני אחד לפחות באימון טעימה, ומתן כלי אפקטיבי לבחירה חדשה. והמחיר לפעם ראשונה? 400 שח.

לפרטים נוספים ותיאום תור מלאו את הטופס למטה, וניפגש בקרוב 🙂
תומר

המניפסט של תקשורת זוגית בריאה

לא מצליחים לדבר? חווים קצר בתקשורת? המריבות חוזרות על עצמן?
מתוסכלים מהתנהגות בן/בת הזוג, וחשים לא מובנים על ידו/ה?
מדברים על בעיות, אך לא ממש פותרים אותן?
לא מצליחים לחזור לרמת קירבה רצויה, זמן רב אחרי ששיחה מתוחה הסתיימה? יש לי פתרון כייפי בשבילכם – המניפסט!

ספרון "תגובה חכמה" לתקשורת נשית נבונה

אם בא לך להעמיק בחניכה למיומנויות תקשורת מיטביות, הזמיני לעצמך עותק של ספרון הדגל שלי "תגובה חכמה" שיסייע לך ליצור תגובות נבונות ליותר מ 50 מצבים נפוצים ונפיצים בהם את מופעלת רגשית מול גברים, כך שאת תחושי שלמה עם עצמך עוד לפני שקיבלת מהם את תגובתם (שסביר גם תפתיע אותך לטובה).

פלירטוטיישן - הספר שישנה לך את החיים

אם בא לך להעמיק בחניכה למיומנויות תקשורת מיטביות, הזמן לעצמך עותק של ספר הדגל שלי לגברים "פלירטוטיישן" שיסייע לך ליצור תגובות מדליקות ומרגשות במגוון מצבים נפוצים עם נשים, ואתה תחווה נהנה עוד לפני שקיבלת מהן תגובה (שסביר גם תפתיע אותך לטובה)

קריאה נוספת

למה גברים עושים סקסטינג מוקדם מדי

סוגיית הסקסטינג סטייל "מה את לובשת עכשיו?" כמשפט שני בטינדר, או גרוע מזה, שילוח דיק-פיק, היא תופעה ידועה לשמצה שלצער כולנו לא הולכת להיעלם בקרוב מהעולם. מדוע לעזאזל, אם הוא עושה רושם של "בחור טוב", גם הוא נופל בזה?!

להמשך קריאה »