מי יותר חשוב לך – את או הוא?

שאלה אותי השבוע מישהי: "נפרדתי לא מזמן מבחור שנבהל ממחויבות, אחרי 9 חודשים בקשר. האם זה טיימינג טוב להירשם לסדנת ניחוח מלכה בשבוע הבא, בהנחה ואני רוצה ומקווה שהוא יחזור אלי?"

תחושת הבטן שלי אמרה ישר "כן". אממה, עצרתי רגע לוודא מאיזה מקום אני אומר לה "כן". היא עלולה להניח שאני כביכול "לא אובייקטיבי". זו הרי סדנה שלי והגיוני שארצה שאישה תצטרף למסע, אך חשוב לי קודם להיות שלם ולפעול לטובה הנעלה ביותר שלה ושלי ביחד, ולא לחוד.

אחרי שהרהרתי בדבר זמן מה, הגיע הפענוח המנטלי המשלים לאינטואיציה ושכעת מבין אני מהווה אחד מעמודי התווך על פיהם אני מלמד: רמת המיומנות והמסוגלות האישית של כל אישה הרבה יותר חשובה מה"תוצאה" הספציפית עם המועמד/המחזר (ואפילו בן הזוג) הפוטנציאלי/הקיים.

למה הכוונה? שאלתה משקפת לנו את מערך אמונותיה הממוקד בתוצאה גשמית "חיובית" רצויה – קשר זוגי תכלס והעמקת מחויבות למגורים/חתונה/ילדים/משפחה. זאת לעומת, מיקוד במיומנויות האישיות שלה כאישה כמי שמסוגלת לפעול (בכל זמן) ולהגשים + לשמר בחייה את ה"תוצאות" הרצויות וכמובן לתחזק אותן לאורך זמן תוך חוויית ביטחון קיומי עמוק שחסין מפני כל תוצאה "שלילית" לא רצויה, כגון התרחקות, נתק, הפסקת קשר ופרידה, גירושין וכד'.

ההיאחזות האוטומטית המותנית הזו (חלק יאמרו "טבעית", אך לא זו האמת) בתוצאה גשמית, מבלי שימת דגש על רמת היכולת והמיומנות האישית טומנת בחובה סכנה עצומה, במיוחד בעידן הכה הפכפך של ימינו בהם פרידות וניתוקים הפכו להיות כה מהירים, נפוצים ומקובלים עד שיוצא שרובנו ככולנו חווינו עד הלום (במקרה הסטטיסטי הטוב) בערך פי 100 יותר ניתוקים מאשר חיבורים והמשכים רומנטיים… מסכימה? 

אי לכך, רואה אני בטיפוח ולימוד מיומנויות חיים בסיסיות אלו של יכולות תקשורת רומנטית על בורייה, ועל שלל גווניה עצומי הממדים, כהכרח חיוני לשארית חייו של כל אדם בגיר המעוניין לממש צרכיו באהבה וקשר, ולא רק היום, אלא מחר, בעוד שנה ובעצם תמיד, גם בבית האבות. כי הצורך תמיד יישאר. מחזרים ומחוזרות יבואו, ילכו ויתחלפו… בני ובנות זוג יבואו, ילכו ויתחלפו… קשרים יחלו ויסתיימו… ורק אנחנו תמיד נישאר שם אמת ויציב, עם עצמנו.

עם עצמנו, ועם העושר הפנימי, הלא הוא בין השאר סט הכישורים שצברנו. אז גם אם ירצה הגורל וכבודו יחזור אליה הערב לשיר לה סרנדות ויציע לה בין לילה נישואין… אני עדיין מאמין בלב שלם שכדאי לה להגיע לסדנה. כי בסדנה לא לומדים רק איך להצליח מול מקרה בודד של מועמד ספציפי, אלא לומדים איך ליצור חיבור, אינטימיות ולשמר קשר תמיד, עם כל אחד.

ואז? שיתחלף כבוד הבבון. ושיבוא הבא. ושיהיה קשר. ושתהיה פרידה. מחזוריות החיים תימשך… ואני כאישה? נשארת בטוחה באהבה, גם אם נכון לכרגע זה בלבדיות מאושרת, דהיינו רק עם עצמי ועושרי הפנימי.

ספרון "תגובה חכמה" לתקשורת נשית נבונה

אם בא לך להעמיק בחניכה למיומנויות תקשורת מיטביות, הזמיני לעצמך עותק של ספרון הדגל שלי "תגובה חכמה" שיסייע לך ליצור תגובות נבונות ליותר מ 50 מצבים נפוצים ונפיצים בהם את מופעלת רגשית מול גברים, כך שאת תחושי שלמה עם עצמך עוד לפני שקיבלת מהם את תגובתם (שסביר גם תפתיע אותך לטובה).

קריאה נוספת