כשהגבר שלך מאבד לידך נוכחות

"גוש אהוב, שמת לב ששוב התנתקת..?"
"גוש, שגם אני אפתח את הטלפון שלי בדייט שלנו..?"

כך נהגה לגעור בי מדי פעם בחביבות ארוסתי לשעבר קשת, ולצד אי הנחת והכעס, שמעתי בקולה גם רכות ודרגה גבוהה של קבלה, שנובעת מאמפתיה והכרות מעמיקה עם מערכת ההפעלה שלי. אני בכוונה מדגיש את קיומה של רכות וקבלה מצידה על ההתחלה, כי אלו איכויות נקביות שסייעו לי לרצות להישאר איתה בקשר, גם ברגעים קשים.

ואכן, אני מוצא את עצמי לעתים פשוט חסר אונים מכך שהדפוס הזה צף לו מעת לעת, וכמו משתלט. משתלט ומנצח את המודעות לחשיבות איכות הנוכחות ואת הרצון העמוק ואת התמדתי הנחושה, להפגין מקסימום נוכחות בכל רגע ורגע עם אהובתי.
בכל פעם כשאני צולל עוד ועוד למעמקי הנפש כדי לגלות הכצעקתה, אני נזכר באינספור חוויות טראומתיות קטנות ועצומות כאחד, בהן הנפש שלי איבדה נוכחות כדי לזכות בשלווה, שפיות ועצמאות.

פוסט טראומה מורכבת

שווי בנפשך אדם שלאורך כ 30+ שנות קיומו, עד שטיפל בעצמו ולמד להציב גבולות בריאים למגדליו העיקריים מינקות, ובעיקר לאמי, "נשלף" מעת לעת מתוך עולמו וצרכיו, ונתבקש בעל כורחו (ובאיומי הפסקת אהבה אם לא..) לעזור, לסייע, להיות שם בשביל, למלא משימות, סידורים ושליחויות, לשרת ולכהן במספר תפקידים בלתי אפשרי לבן אנוש, בטח לא לילד בגיל כלום.

אני זוכר אינספור פעמים שכדי להישאר שפוי, נאלצתי לצאת מנוכחות, בדומה לאישה שבעת חוויית פגיעה מינית מתנתקת מגופה למען הפחתת כאב. להפסיק להקשיב, ורק לבהות. להנהן כמקשיב, בעודי מאזין למחשבות אחרות, ולא לנאמר מולי.
לנסות ולסיים את כל המטלות כמה שיותר מהר, תוך כדי התנתקות מהגוף בזמן העשייה על מנת לא להרגיש את כאב השימוש הלא רגיש בי.

Enmeshed – זו שמה של התופעה בספרות המקצועית. תופעה זו הינה אחד מהמקרים הפרטיים של פוסט טראומה מורכבת (C-PTSD). ההתנתקויות היו בעצם, ועדיין, מנגנון הגנה הישרדותי שמאוד קשה להבחין בו ובטח לשלוט בו בכל פעם שצץ.

אז אישה יקרה, לפני שאת שופטת, כועסת ותוקפת את הגבר שלצידך על אובדן רגעי של נוכחות – בין אם בזמן שיחה, בזמן אינטימיות או בכל רגע אחר – נסי לברר מה מסתתר מאחורי הצורך הזה "לפרוש" רגע לעולם פרטי בו רק הוא קיים, ואת חשה לפתע בלתי נראית.

ספרי לגבר שלך כמה הוא ייתרם מזה, בראש ובראשונה, כשיגלה מדוע הוא מתנתק רגשית ואיך בעצם הוא לא אשם ואל לו להלקות את עצמו.

לשאלתך כן, גם אם "רק הכרתם". בכל שלבי החיזור או הקשר.
סייג קל: אם "רק הכרתם", בדקי איתו אם מתאים לו לשמוע את חוכמתך מתוך הידע שרכשת אודות תופעת אובדן הנוכחות. עבור גברים רבים זו תהיה תובנה משנת חיים. בזכותך.

משסיפרת לו ועל מנת לתמוך בו, עודדי אותו לבצע צלילות רגשיות לגוף (דרך טכניקת "התמקדות", למשל) כדי לזהות את מקורות התופעה כפי שזו מתגלמת אצלו (כל גבר מאבד נוכחות) ועודדי אותו לשתף אותך בכל שיתגלה. כן, זה ידרוש ממנו להפגין פגיעות, וכדי שיחוש בטוח להניח את עצמו, עלייך יהיה לתרגל הקשבה אמפתית וחמלה רכה. אפס שיפוט, אפס ביקורת, אפס רעלני תקשורת אחרים.

ואם אתם זוג, בצעו עבודת מחקר זו יחד, למען שלום בית של הקשר הזוגי וריפוי משותף.

ספרון "תגובה חכמה" לתקשורת נשית נבונה

אם בא לך להעמיק בחניכה למיומנויות תקשורת מיטביות, הזמיני לעצמך עותק של ספרון הדגל שלי "תגובה חכמה" שיסייע לך ליצור תגובות נבונות ליותר מ 50 מצבים נפוצים ונפיצים בהם את מופעלת רגשית מול גברים, כך שאת תחושי שלמה עם עצמך עוד לפני שקיבלת מהם את תגובתם (שסביר גם תפתיע אותך לטובה).

קריאה נוספת