"אבל זה מביך!" – התעמתות עם רגש המבוכה

מבוכה – "אבל זה מביך" אמרה מאיה כשהוזמנה להביט ללא מילים בסדנת אמנות החיבור לתוך עיניו של מתן, בחור שהביע בה עניין רומנטי קל. הקהל ואני ניסינו לעודד אותה בעדינות "להתייצב" למפגש הזה עמו בביטחון ונוכחות, ובאמון מלא שהיא חופשייה בכל רגע לבחור את המשך הדרך בתרגול, בעוד אנו עדים ותומכים. אך מאיה המשיכה שוב ושוב לחזור לטעון (ולשכנע אותנו שנסכים) ש"זה מביך", ועל כן הדבר "הטוב" ביותר עבורה יהיה להימנע, להתרחק ולהמשיך להיות סגורה.

לפגוש את גברת "מבוכה"

ולי בלב זה עשה ממש עצוב. עצוב כי אפשר היה לראות בבירור כיצד הפחד מלפגוש את גברת "מבוכה" ובני משפחתה כגון בושה, פחד, אי נוחות או חוסר ביטחון… מונעים ממאיה – ובאופן סמבולי מכל אחד מאיתנו שעדיין ממשיך להימנע ממבוכה – אינטימיות, חיבור רומנטי חדש, קשר ואהבה. וזה עוד בלשון המעטה. כל כך הרבה פעמים אני שומע מתלמידיי, גברים ונשים כאחד, על שנעצרים ב- "אבל זה מביך" כאילו היה זה דרקון שורף באש ממנו לא שורדים, בעוד שבמציאות ההפך הוא הנכון.
הדרך שלנו לאינטימיות עמוקה, קשר וחיבור חדש ולבסוף אהבה בריאה, עוברת בהכרח דרך "עימות" ובחירה מודעת להסכים להרגיש באופן מלא בגוף את רגש ה"מבוכה". כי כשמרגישים ולומדים מה יושב מתחת, זה עובר הרבה יותר מהר. ואז מגיעה ההקלה, הביטחון והחופש לפעול.

מבוכה

ניסיוני אני יכול להעיד שמה שפעם היה עבורי מביך, הפך לטבעי, נינוח ושגרתי – וזהו הרי חופש אמיתי.  וזה הפך לכזה לא במקרה, אלא דרך תרגול חוזר – כל פעם הסכמתי להרגיש נבוך, עד שלאט לאט גברת מבוכה קיבלה תשומת לב כה רבה… עד שיכלה היא לנוח, להרפות מלנהל אותי ולהירגע.  אז מה קרה לה לחמודה? אותה החליפו בני משפחתה "המוארים" כגוןשלווה, קלילות, נועם ושמחה, כולם כה נעימים כתחושות הנוכחות בגוף בזמן אינטראקציה רומנטית.

לימוד והתפתחות מתוך מבוכה

ואכן מאיה במקרה הזה לא חוותה לימוד והתפתחות, ובטח לא המשך קשר עם מתן.  היא סיפרה אח"כ שהיא לא ממש נמשכה אליו, אך כשמתמקדים יותר מדי בבחור במקום במיומנות בזמן שיעור, מפספסים ובענק. כי הבחור הכביכול "לא רצוי" הוא רק תירוץ לאי ההסכמה להתמודד עם… להרגיש. להרגיש את מכלול התחושות הלא נוחות שיעלו בזמן מפגש עיניים אינטימי שכזה. לפגוש את כל השיט והשדים כמו הדימוי העצמי הקלוקל… (אני לא מספיק…) הקושי להיות בקשר רציף עם האחר ללא בריחה בהסטת מבט… הקושי להתמסר ולגעת במקומות "מוצלים" בנפש… ועוד ועוד.

בסדנת ניחוח מלכה, ובקורס מלך המקביל לגברים, אני מלמד מגוון כלים לחיזוק מעמד המלוכה הרגשי הטבעי שלנו כאנשים שמוכנימות להרגיש(!) ולפגוש את כל התחושות – במיוחד אלו שהוזנחו לטובת המשימתיות, החספוס והשריון הזכריים באורח החיים הדיגיטלי והמודרני המנוכר – זאת כדי להכין את הלב והנשמה להיפתח מחדש לאהבה. בנוסף, אני מזמין אתכם להתנסות ביחד באימון אישי לזוגיות עבור נשים או אימון אישי לזוגיות עבור גברים, אחד על אחד להתמודדות עם מכשולים רגשיים המופיעים אצלכם בהקשר של זוגיות.

ספרון "תגובה חכמה" לתקשורת נשית נבונה

אם בא לך להעמיק בחניכה למיומנויות תקשורת מיטביות, הזמיני לעצמך עותק של ספרון הדגל שלי "תגובה חכמה" שיסייע לך ליצור תגובות נבונות ליותר מ 50 מצבים נפוצים ונפיצים בהם את מופעלת רגשית מול גברים, כך שאת תחושי שלמה עם עצמך עוד לפני שקיבלת מהם את תגובתם (שסביר גם תפתיע אותך לטובה).

קריאה נוספת